POMOC PRE UKRAJINU

V súvislosti s prebiehajúcou situáciou spojenou s vojnovým konfliktom na Ukrajine obec Horné Naštice úzko spolupracuje s Mestom Bánovce nad Bebravou, Okresným úradom Bánovce nad Bebravou,  ostatnými obcami v okrese, členmi ZMOS a Únie miest Slovenska v nadväznosti na usmernenia Ministerstva vnútra SR pre zabezpečenie pomoci  utečencom z Ukrajiny.

V súčasnosti všetky organizácie, ktoré pôsobia priamo na slovensko-ukrajinských hraniciach, hlásia dostatok zásob a materiálu a vyzývajú najmä k tomu, aby občania svojpomocne neorganizovali zbierky a neodvážali vyzbierané veci nekoordinovane do pohraničnej oblasti.

Mesto Bánovce nad Bebravou  v termíne od 28.2.2022 – 4.3.2022 pokračuje v  zbierke.

Táto materiálna, prípadne finančná pomoc bude poskytnutá predovšetkým rodinným príslušníkom obyvateľov Ukrajiny, ktorí žijú a pracujú na území nášho okresu.

Kto má záujem prispieť materiálne, môže priniesť:

- paplóny, deky, prikrývky, vankúše, posteľnú bielizeň – čisté a v použiteľnom stave

- hygienické potreby (predovšetkým ženské a detské hygienické potreby,  plienky, vlhčené obrúsky a pod.)

- trvanlivú detskú a dojčenskú výživu

- lieky bežné voľnopredajné – napr. s obsahom paracetamolu, ibuprofénu a pod.

Materiálnu pomoc môžete odovzdať v 2 zberných miestach v čase 8:00 – 16:00 hod.:

- Mestský úrad Bánovce n./Bebr., kancelária prvého kontaktu,  Nám. Ľ. Štúra 1

- Mestské kultúrne stredisko v Bánovciach n./Bebr., ul. J. Matušku 766/19

ZMOS zriadilo transparentný účet, z ktorého bude zrejmé kto finančne prispel na pomoc samosprávam a financie budú následné prerozdeľované na základe potrieb a požiadaviek jednotlivých obcí a miest.

ZMOS_POMOC_UKRAJINE je
SK25 0900 0000 0051 8801 0894

Vážime si pomoc našich spoluobčanov a ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prejavujú spolupatričnosť s ľuďmi v núdzi.

MIMORIADNA SITUÁCIA

Vláda SR s platnosťou od soboty 26.2.2022 od 12:00 vyhlásila mimoriadnu situáciu. Súvisí to s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky, ktorý spôsobuje ozbrojený konflikt na Ukrajine. Cieľom je utvoriť podmienky na prijatie nevyhnutných opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na naše územie.

KONTAKT PRE UKRAJINCOV

Pre obyvateľov Ukrajiny prichádzajúcich na Slovensko bola zriadená oficiálna webová stránka so základnými informáciami a často kladenými otázkami: ua.gov.sk

KONTAKTY PRE POSKYTNUTIE POMOCI

Ministerstvo vnútra SR zverejnilo jednotné kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v  prípade záujmu poskytnúť materiálnu pomoc, ubytovanie, dobrovoľnícku pomoc a pod.:

E-MAIL: pomocpreukrajinu@minv.sk
TELEFÓN: +421 2 48 59 33 12

Viac informácií v Súbore na stiahnutie: